9. 4. 2020 | Pavlína Pospíšilová
Pro marketéry není influencer marketing žádná novinka. Do svých komunikačních mixů ho už běžně zařazují společnosti nejrůznějších velikostí i zaměření. Na následujících řádcích se nebudeme bavit o tom, jestli influencery do komunikace zapojovat, ale jak je vybrat správně a vytěžit tak ze spolupráce maximum.
Spolupráce Vám mohou přinést reklamu s mnohem vyšším ROI (vyšší návratností investice) než klasické reklamní formáty. Influencer značce může vytvořit kvalitní obsah a představit produkt Vaší cílové skupině srozumitelněji, lidštěji, a hlavně důvěryhodněji než sebelepší reklama vytvořená Vaším marketingovým týmem.
Mnohokrát padlo slovíčko „může“, aby se ale z bodů výše stala skutečnost, je opravdu důležité věnovat čas samotnému výběru influencera.
Na co si tedy musíme při výběru dát pozor a na co se máme zaměřit?
Engagement rate (míra angažovanosti sledujících) vyjadřuje, jaké procento sledujících influencera s jeho příspěvky nějakým způsobem interaguje, například v podobě „lajků“ a komentářů. Tato hodnota by se měla u nano influencerů s méně jak 1000 sledujícími pohybovat nad 8 %, u mikro influencerů do 10 000 sledujících se bavíme zhruba o 5-8 %, u profilů se stovkami tisíc se engagement standardně pohybuje kolem 3 % a u milionových účtů je to 1-2 %.
Ti, pro které je influencer marketing denní chleba, dokáží úroveň engagementu odhadnout pohledem oka. Stačí si porovnat počet sledujících a počet interakcí na jeho profilu. Nováčkům na poli influencer marketingu pak poslouží například taggy.cz nebo igblade.com, kde si tyto základní metriky můžete bezplatně zobrazit. Databáze influencerů a případně možnost jejich filtrování je přístupná až v placené verzi platforem. Další zpoplatněnou platformou, kterou můžete využít, je Lafluence.
Pokud najdete profil s podezřele nízkým engagement ratem, tedy profil s výrazným nepoměrem mezi počtem sledujících a počtem interakcí, můžete si být téměř jistí, že tento profil své sledující nezískal úplně přirozenou cestou a tito fanoušci jsou pak i pro Váš business při případné spolupráci s daným influencerem bezcenní. Dostáváme se tedy k tomu, že počet sledujících není to jediné a už vůbec ne to hlavní, co byste měli při výběru influencera zvažovat. Velice často se můžeme setkat s profily, které mají své fanoušky nakoupené. Čím větší učet, tím si influencer říká o větší sumu za spolupráci. V případě profilu s nakoupenými followers si tak kupujete zajíce v pytli a své peníze využíváte neefektivně.
Při výběru je také nutné si uvědomit, že mikro influenceři s méně jak 10 000 fanoušky nemohou do svých stories přidávat odkazy do swipe upu.
Věnujte trochu času projití influencerova profilu a jeho předchozích spoluprací. Pokud jeho profil vypadá jako výkladní skříň, nejspíš taky nepůjde o nejvhodnější investici. Sledující si reklamního obsahu a jeho frekventovanosti na profilech začínají všímat čím dál víc, a tak sdělení a doporučení od daného influencera pak mohou být méně důvěryhodná. Zaměřte se také na případné předchozí spolupráce s konkurenční značkou nebo viditelné užívání konkurenčního produktu influencerem.
Výše shrnuté body je dobré si uvědomit, abyste se vyhnuli těm nejčastějším chybám, kterých se společnosti při výběru influencera dopouštějí. Mimo to je samozřejmě nutné vybrat influencera, který se ke komunikovanému produktu či službě hodí a komunikace od něho bude přirozená a uvěřitelná a máte skoro vyhráno.