16. 9. 2022 | Barbora Seifertová
Nebudeme vás nudit hrubkami ze školních diktátů. Vrhneme se na ty z firemních sítí, které se objevují opravdu často a objevovat by se neměly. Poznejte významový rozdíl mezi chybnou a správnou variantou a udržte si respekt svých sledujících!
I když tyhle předložky plní podobnou funkci, nemůžeme je zaměňovat. S „díky“ vysvětlujeme důvod nebo příčinu něčeho pozitivního.
- Díky tepelné izolaci od naší firmy už vám zima nebude.
S „kvůli“ naopak popisujeme nepříjemné události a taky skutečnosti bez zvláštního zabarvení. Správnému použití „díky“ a „kvůli“ věnujte zvláštní pozornost - jejich prohození dává textu úplně jiný ráz.
- Kvůli nedostatečné izolaci protopíte víc, než byste museli.
Zájmenem „jaký“ se ptáme na vlastnosti a „který“ spojujeme s výběrem konkrétních osob nebo věcí.
- Na otázku Jaký krém je vhodný pro citlivou pokožku? reagujeme popsáním typu produktu a jeho účinků.
- Dotaz Které sérum je pro mě to pravé? zodpovíme doporučením konkrétního produktu z naší nabídky.
K rozčísnutí jedné z největších záludností českého jazyka postačí ve většině případů jednoduchá pomůcka: určení podmětu.
Když část věty za zájmenem přivlastňujeme podmětu, píšeme zvratné „svůj“.
- Pohlídejte si své zdraví pomocí pravidelných lékařských prohlídek.
V ostatních případech volíme „váš“.
Na verzi bez pomlčky rovnou zapomeňte. E před čárkou totiž znamená „elektronický“ a jestli se bavíme o komunikační technologii, píšeme ji vždy. Vyhledávač i čtenář sice pochopí i nesprávný zápis, ale dvakrát seriózně to zrovna nevypadá.
Pravidla našeho pravopisu se sice postupně rozvolňují, ale my všema deseti doporučujeme dát si na psaní záležet. Prezentujte obsah jako profíci. Srozumitelně a bez chyb.