Facebook láká pozornost teenagerů na Livestage!

24. 8. 2016 | Mgr. Vojtěch Lambert

Facebook je leader sociálních sítí, který si dokázal získat milióny uživatelů napříč celým věkovým spektrem. Svou pozornost ale v poslední době upírá především na mladší generaci, která dává přednost zábavnějším a rychlejším platformám. Na rozdíl od starších, kteří mají primárně Facebook z důvodu občasné komunikace s přáteli nebo pro sledování dění ve světě, mladí na sítích aktivně žijí a komunikují, a to hlavně skrze videa. Právě proto zažívají sítě jako Snapchat celosvětově velký boom a mladí přiznávají, že aplikace jako Facebook je už začínají nudit. Facebook tak přispěchal s další aplikací, která bude patřit právě jim.

Poté co Facebook v rámci Instagramu spustil funkci Instagram Stories, která napodobuje Snapchat, a je dostupná všem uživatelům, rozhodl se novinku Livestage zacílit pouze na teenagery. A jen oni ji budou moci aktivně využívat. V praxi to znamená, že pokud vám je více jak 21 let, máte prostě smůlu. Můžete se přihlásit, ale neuvidíte víc než svůj vlastní profil.

Jak Livestage funguje?

Pro aktivaci aplikace je potřeba, aby se přihlásilo minimálně 20 lidí z jedné školy nebo okruhu. To má primárně zajistit i rychlé šíření aplikace mezi školáky. Pokud se v rámci jedné školy nebo nejbližšího okolí přihlásí méně než 20 lidí, neuvidíte newsfeed žádného z uživatelů. Aplikace chce po uživatelích poměrně hodně informací, což vzbuzuje už nyní negativní reakce u profilu aplikace v AppStore. Čím více informací dáte do aplikace, tím vyšší ranking profil dostane. Pěkná gamifikace :-)

Co se týče způsobu komunikace, obsah uživatelé vytvářejí pomocí fotografií a videa, které mohou označovat jako líbí a nelíbí se mi. Tímto způsobem si tak vytvářejí svoji virtuální biografii, kterou sdílí s ostatními. Pro další komunikaci nemá aplikace v sobě messaging app (nejspíše chce tak Facebook podpořit svůj Messanger), ale pod názvy profilů se zobrazují odkazy na profily, kde mohou následně kontaktovat svoje spolužáky.

Jedná se tak o uzavřený svět pro náctileté, kde mohou velmi detailně poznat své spolužáky a následně se s nimi propojit.

Jak v ČR?

Aplikace je nyní dostupná pouze v Americe a jen pro iOS zařízení (případně pokud máte US účet, můžete stahovat i teď). Očekává se však, že s růstem uživatelů se bude rozšiřovat jak geograficky, tak i v rámci zařízení (jak víme z Pokemon Go, šíření proběhlo v rámci 1 měsíce).