7. 9. 2018 | Petr Koubek
Dobrý nápad, který nikomu neřeknete, je k ničemu. Schopnost prezentovat je obzvlášť v oblasti reklamy a médií naprosto základní. Přitom předstoupit před partu lidí a něco jim říct, je pro spoustu lidí ekvivalent nejhorší noční můry. Od recitování před tabulí, přes maturitu, až po prezentování klientovi. Našich pět tipů vám pomůže i s vyprávěním historek v hospodě, nebo oslovení té slečny, se kterou už pět let jezdíte stejnou tramvají. A je úplně jedno, jestli jste rozený klaun, nebo zatvrzelý introvert.
Zhoupněte se na chodidlech a postavte se na celé plochy nohou zhruba na šíři ramen. Zatlačte ramena dozadu a pořádně se nadechněte. Několik hlubokých nádechů a výdechů do hrudníku zajistí hned několik věcí - kyslík vás uvolní, uklidní a aspoň trochu vás přestane tlačit břicho od stresu. Pevný postoj vám zase dá sebevědomější pocit a větší jistotu - a přesně tak budete působit i na svoje posluchače.
Ano, usmějte se. Možná vám zrovna není do smíchu, ale právě proto to potřebujete. Už jenom ten pohyb úst vám totiž zlepší náladu a budete se cítit trochu líp. Takhle prostě vaše tělo funguje. Pokud je to vhodné, pokuste se úsměv udržet i po dobu prezentace. Na usměvavého člověka se prostě líp kouká, vy se nebudete tolik trápit a váš hlas bude znít příjemněji. Klidně si to zkuste teď hned, je to starý trik moderátorů z rádia.
Málokde asi narazíte na řečnický pultík, takže si s sebou vezměte třeba blok s poznámkami nebo tablet. Není nic špatného mít s sebou přípravu a vyřešíte tím problém s rukama. Nebudou nervózně šátrat kolem a vy budete nejen působit jistěji, ale taky se tak cítit. Spojit ruce před sebou je totiž přirozené gesto ochrany, které díky poznámkám nebude vypadat divně a vám pomůže v boji s nervozitou.
Nebojte se svému publiku říct, jak se zrovna cítíte. Přiznejte, že jste nervózní, a že se vám o dnešní prezentaci i zdálo. Zbavíte se tím aspoň části tíhy, které na vás doléhá a možná si tím získáte i nějaké sympatie. Někdo z publika má velmi pravděpodobně stejný problém s vystupováním na veřejnosti jako vy.
Navíc když otevřeně přiznáte, co se zrovna děje, ukážete, že to vlastně není problém, protože to nechce skrývat. Zlobí vám technika? Poznámky se někam ztratily? Chybí vám v prezentaci stránka? Radši to naplno přiznejte a pracujte s tím, než abyste se to pokoušeli schovat. Pokud nejste Marlon Brando nebo Helen Mirren, publikum stejně pozná, že je něco špatně.
Navíc určitě znáte takový ten “tak už je to venku,” pocit. I když jde o průšvih, tak se vám většinou stejně trochu uleví, ne?
Prezentování je schopnost, kterou se může naučit úplně každý. Věřte, že každý další pokus bude o moc jednodušší. I kdyby se ten první úplně nevyvedl, je to zkušenost, která vás posílí. Čím dál jistěji budete vědět, že vyprávět něco partě lidí opravdu není nic děsivého.
Pamatujete, co říkal váš děda, ne? “Když nejde o život, jde o h****.” Tak na to myslete, až vám před prezentací bude žaludek lézt do krku.