13. 8. 2021 | Josef Kokta
Platit za online obsah dlouho nebylo standardem. To chce nyní v českém prostředí po vzoru zahraničních sítí změnit hned několik platforem, které zkouší propojit fanoušky s tvůrci a hlavně jejich konta. K projektu HeroHero se nyní připojila síť Pickey a následovat by je mělo ještě letos Gazetisto.
Na počátku letošního roku vznikla sociální síť HeroHero, za kterou stojí Vojtěch Otevřel, šéf a spolumajitel služby na prodej vstupenek GoOut. Snahou HeroHero je podporovat tvůrce dlouhodobě. Neexistuje u nich jednorázový příspěvek, ale pouze měsíční předplatné v eurech. Aktuálně má kolem 200 aktivních tvůrců a 12 000 odběratelů. Působí zde třeba podcast Vyhonit ďábla nebo rapový podcast Ladislava Sinaie. Síť si bere provizi 10 % z předplatného.
Je letní novinkou na poli sociálních sítí pro tvůrce. Vybízí fanoušky, aby byli vybíraví, ale když už si svého tvůrce vyberou, tak by ho měli podporovat. Pickey založila Denisa Hrubešová a David Slačálka. Nabízí rozhraní v češtině a možnost měsíčního předplatného i jednorázovou podporu příspěvku. Mezi prvními uživateli je například Martin Žufánek, podcast Hovory z kabinetu nebo Rostislav Oboňa alias Starý mrzout. Platforma si bere provizi 15 %.
Snad ještě v letos by se měla spustit platforma Gazetisto. Autoři by na platformě měli mít možnost publikovat text, video nebo audio. Jakým způsobem bude fungovat předplatné nebo odměňování tvůrců zatím není jasné. Gazetisto by se chtělo ale kromě českého rozhraní nabídnout i francouzské a anglické a brzy expandovat do Polska nebo Maďarska. Projekt vyvíjí společnost CMI News, která je součástí mediální skupiny Czech Media Invest patřící Danielu Křetínskému.
Čeští tvůrci ale mohou využívat i zahraniční platformy jako jsou namátkou Patreon, Buy me a Coffee, Substack, OnlyFans nebo Podia. Kromě toho už i zaběhlé sociální sítě přidávají možnost placení tvůrcům. Naposledy YouTube, Pinterest nebo Tumblr. Již dříve podporu umožnil Twitter, Clubhouse, TikTok, Snapchat nebo Facebook a Instagram.