20. 7. 2022 | Tereza Pachl
Úspěšně jste prošli procesem úvodního nastavení v Google Ads a sklik.cz. Poctivě propojili s Google Analytics, Google Merchantem i Google Tag Managerem, kam se po několika pokusech konečně podařilo správně nasadit všechny měřící kódy. Nastavit samotné kampaně by měla být už hračka. V nápovědě od Google se konec konců dá vše krásně vyčíst. Co vám ale nápověda neprozradí a zároveň může být chybou ve světě online marketingu?
Slovo „cíl“ je nejskloňovanější slovo v PPC světě. Než spustíme první kampaně, je potřeba si odpovědět na otázky: „Kdo je náš cílový zákazník?“, „Na jakou cílovou url ho pošleme?“, „Jaké akce by měl na dané stránce docílit?“, „Je cílem kampaně oslovit široké publikum, nebo přivést konverze?“, „Jaké je cílové CPM? A jaké je cílové CPA?“ aj. Bez odpovědí a bez reálně nastavených cílů se může dostavit pocit, že PPC kampaně nefungují.
Dáme tam prostě nějaký obrázek a něco k tomu napíšeme, ono to zabere. No, nezabere a vaši obsahovou kampaň čeká temnota tzv. bannerové slepoty. Finance i čas, který investujete do vlastní tvorby podkladů, se vyplatí. Responzivní i Performance Max nekrmte fotkami z photoshopu ani nudnými popisky. V hodnocení kvality kampaně se to okamžitě projeví a následně také na výkonu kampaně.
Kolik je vlastně potřeba investovat do reklamy, aby byla úspěšná a její návratnost byla reálná? Matematický vzorec na to neexistuje. Jedno vím ale jistě, každé ukvapené rozhodnutí investovat majland do nepropracované reklamy přišlo v niveč. Připravte si finanční plán na základě stanovených cílů, ve kterém zohledněte aktuální trend, sezónu, poptávku či současný stav trhu. Chybou v rozpočtu také často bývá nerozdělení financí mezi brandovou a výkonnostní částí propagace.
Spustili jste kampaň a hned druhý den už sledujete, kolik konverzí přinesla? Nic? I přesto, že máte stanovené cíle, skvělé vlastní bannery a optimální rozpočet? Vaše kampaně čeká dlouhá a nelehká cesta. Dostat se zákazníkům pod kůži není jednoduché. Mít dokonale propracované SEO, vyladěné sociální sítě, vybrat správné influencery, být viděn offline, věnovat se recenzím včetně reklamací s grácií. To vše má vliv na počet konverzí u zmíněné kampaně.
Čas… To je to, co kampaním bez PPC specialisty chybí. Odkud se berou návštěvníci, kteří se na našich stránkách mění v platící zákazníky? Ne, opravdu se nestačí kouknout do Google Analytics na zdroje. Každá konverze se trmácela vlastní cestou zaznamenanou v konverzních trasách. Předcházelo jí zhlédnutí a prokliknutí určitého banneru, klíčové slovo ve vyhledávací síti, post na sociální síti, pátrání po slevovém kódu nebo recenze na firmy.cz. Analytika, měření, utm parametry a následná optimalizace kampaní jsou dalším klíčem k úspěchu v online marketingu.
Vyhněte se i dalším chybám, jako je např. nevhodně zvolený tón komunikace se zákazníky, špatně nastavená strategie SEE-THINK-DO-CARE, fungování bez klíčové analýzy, lenosti v A/B testování a dalším.