1. 9. 2023 | Denisa Kůstková
Audiovizuální formáty, jako jsou právě Reels a Tiktoky, zapojují více lidských smyslů a snáze upoutají pozornost uživatelů. Tak proč toho nevyužít ve prospěch vaší firmy, značky nebo osobního brandu? Pojďme společně prozkoumat, jak si poradit s nastavením foťáku telefonu, jak vyzrát na dobré světlo a co dělat, pokud nemáte k dispozici stativ. Podíváme se i na super mobilní appky k postprodukci a nějaké ty užitečné tipy na závěr.
Nezapomínejte na mřížku, její linie vám pomohou udržet objekt ve středu záběru. Čím vyšší rozlišení, tím více informací snímač fotoaparátu zachytí a tím lepší video je. V zásadě se všechna videa přehrávají rychlostí 24–25 snímků za sekundu, ale s 60 snímky získáte možnost video v postprodukci zrychlit či zpomalit s plynulým a přirozeným výsledkem.
Nejednoho specialistu už rozčílila kvalita nahraného Reelska. Naštěstí existuje na Instagramu funkce, díky které můžete dosáhnout lepšího výsledku.
Nastavení a soukromí > Využití dat a kvalita médií > Nahrát v nejvyšší kvalitě
Nejlepším kámošem je samozřejmě přirozené světlo. Vždy si zafixujte expozici i focus, abyste zabránili výkyvům světla u natáčení. Nikdy nenatáčejte proti světlu, hlavní objekt bude tmavý a na videu můžete mít různé přepaly.
Umělé světlo má tu výhodu, že svítí pořád stejně a nijak se nehýbe. Pokud se vám ale nechce investovat do profi světel, stačí pro večerní natáčení použít obyčejnou stolní lampu. Pro změkčení světla lampičku přikryjte obyčejným sáčkem a je to.
Skvělým stabilizátorem je i naše tělo. Chyťte při natáčení telefon pevně oběma rukama ze spodu telefonu a dávejte si pozor na prsty přes objektiv. Pro větší stabilitu záběru si zapřete lokty o tělo. Nohy lehce pokrčte a pokud to záběr vyžaduje, dělejte malé kroky dopředu a lehce našlapujte.
No a pokud potřebujete vytvořit opravdu statický záběr a nemáte stativ? Použijte cokoliv, co doma, venku nebo v kanceláři najdete. Stačí telefon položit na stůl a zatížit knihou, nebo opřít o skleničku a voilá, video je na světě.
Natáčíte videa pravidelně? Tak i v tomhle případě vám postačí investovat do mobilního stativu za pár kaček.
Aplikací na úpravu fotek a videí je na trhu mraky. Inspirujte se těmi nejoblíbenějšími mezi tvůrci.
CapCut: Mobilní a desktopová aplikace pro střih a úpravu videí, která se stala jednou z nejpopulárnějších aplikací v kategorii edičních nástrojů. Nabízí širokou škálu nástrojů pro úpravu videa, efekty, filtry, hudbu a další. Appka má jednu obrovskou výhodu, je (zatím) zdarma.
VN: Aplikace, která se svým jednoduchým rozhraním velmi podobá CapCutu. Podobně zahrnuje širokou škálu nástrojů a vylepšení pro úpravu videí. Aplikace je pro omezené množství projektů zdarma.
Lightroom: Placená aplikace dostupná pro mobilní zařízení, tak stolní počítače. I když je její ovládání intuitivní, pro hlubší úpravy fotografií a videí vyžaduje pokročilejší znalosti v oblasti postprodukce. Díky rozsáhlým možnostem je Lightroom oblíbený nejen mezi amatéry, ale taky profíky.
VSCO: Primárně nástroj pro editaci fotek, ale skvěle zvládá i úpravy videí. Základní funkce jsou zdarma, ale pro pokročilé nástroje a speciální filtry je třeba předplatné.
Captions: Aplikace využívající AI pro rychlé a snadné přidávání titulků. Zvládne překlady do cizích jazyků i různé styly textu. Dokonce disponuje funkcí pro udržení očního kontaktu nebo odstranění šumu z videa. Captions stojí měsíčně 300 Kč.
Proč zařadit efekty do vašich Reels? Nejenže dokonale upoutají pozornost diváka, ale také dodají vašemu videu potřebnou dynamiku. Prozkoumejte je v jednotlivých appkách a uvidíte sami.
Přehledná náhledovka spolu s chytlavým nadpisem umožní novým a stávajícím uživatelům rychlou orientaci na vašem profilu. Pro tenhle účel můžete vytvořit snímek z videa nebo si připravit vlastní grafiku v grafickém nástroji, jako je Canva nebo Figma.
Pro zachycení pozornosti sledujícího vložte nápaditý nadpis klidně i na začátek videa. Pro příklad může posloužit: „Top 5 mobilních aplikací pro postprodukci videa“.
Je lepší přidat Reelsko ráno v 9:00 nebo ve 12:00? Algoritmus Instagramu si sám rozhoduje o optimálním čase zobrazení videa s cílem udržet uživatele na platformě co nejdéle. Pokud jsou videa nerelevantní, konkrétní čas zhlédnutí nezvedne.
Vyvarujte se přidávání videí s vodoznakem z jiných platforem, zejména TikToku. Instagram totiž uvedl, že Reelska s vodoznakem budou mít omezený dosah.
Porušení pravidel může vést k potlačení dosahu vašeho obsahu, a to bez přímého upozornění.
Nezapomínejte, že i Reelska by měla být v souladu s vaší strategií na sociálních sítích a přinášet sledujícím hodnotu!
Víme, že tvorba Reels ale nemusí být pro každého. Jsme zde, abychom vám pomohli! Svěřte videa do našich rukou.