21. 9. 2017 | Vojtěch Lambert
Znáte to. Neustále je mezi klienty a agenturami řešeno, jestli stačí v obsahu fotky, používat GIF nebo videa. I když Facebook preferuje ve svém algoritmu videa a nabízí je před fotografiemi, mají fotografie na Facebook i Instagram svoje místo.
Nedávno zveřejněný průzkum na Instagram ukázal, že i když fotografie mají stále vyšší počet interakcí, u videopříspěvků vzrostly meziročně o 7 %. Konkrétně u fotografií byl nárůst o 46 %, u videí pak o 53 %. Zajímavostí také je, že fotografie v průměru generují více likes, zatímco videa více komentářů. Z naší zkušenosti a kampaní toto můžeme zároveň potvrdit i u videí vs. fotografií na Facebook. Dobře vytvořené fotografie mají stále vyšší engagement než videa. Facebook však stále více nabízí uživatelům ve feedu videa a zvláště pak ty živé. Co a jak se pak konkrétnímu uživateli zobrazuje, záleží jen na jeho interakci s danými formáty.
Máme také potvrzeno, že využití videí v reklamních kampaních dokáže dramaticky snížit cenu za klik a tedy i následnou konverzi. U jedné kampaně se nám pouze díky záměně fotografie za video podařilo snížit cenu za klik z 5 Kč na 0,3 Kč a zvýšit tak zároveň i CRT z 2% na 8,55%. Svou roli zde sehrává i délka videa, fungují hlavně kratší shoty do 6 sekund.
Predikce dalšího vývoje investic do videí a reklamních výdajů na videoreklamy také potvrzují nedávno zveřejněné statistiky pro Čínský trh (jednoho z největších leaderů na poli využívání mobilních zařízení). Statistiky naznačují, že do 3 let by mělo video v „digitálu“ přeskočit investice do televizní reklamy. Přibližně 72 % z celkové částky 50 miliard dolarů by mělo směřovat do mobilní video reklamy.
A tím to nekončí! To, že video dokáže nejen doručit informaci, ale zároveň i prodat, potvrzuje více jak 80 % marketérů v US v případě Facebooku a 67 % u Instagramu. Zároveň až 67% z nich potvrzuje, že bude do budoucna zvyšovat rozpočty pro digitální videoreklamu.
Pokud stále váháte jakou cestou se ubírat v případě obsahu sociálních sítích, věřím, že výše uvedené informace vás nasměrují správně a video nebo GIF se stane součástí vaší celkové obsahové strategie. Mladší ročníky si zvykly konzumovat obsah pouze tímto způsobem a postupně se tento trend přenese i na ty, kteří byli zvyklí na staré pořádky a začátky sociálních platforem, kde vrcholem pokroku bylo načtení obrázku z odkazované stránky.